Priestor experimentálneho divadla: Lea Debnárová
Cieľom praktickej časti mojej diplomovej práce je návrh nového divadla v Bratislave, ktoré disponuje variabilným riešením a preto je vhodné aj pre experimentálne typy predstavení. Nachádza sa v prieluke na Gorkého ulici. Rozhodla som sa pracovať s tradičnými prvkami v neštandartných polohách. Klasické divadelné prvky, ktoré sa vyvíjali stovky totižto majú pre mňa nenahraditeľnú hodnotu. Zamerala som sa hlavne na vertikálny pohyb naprieč divadlom. Nosným prvkom je schodisko, ktoré slúži na presun medzi podlažiami ale zároveň slúži ako hľadisko, pretože jednotlivé stupne majú rozmer pohodlného sedenia. Toto schodisko delí divadlo na päť podlaží – päť sál, pričom každá disponuje inými vlastnosťami. Druhým dominantným prvkom sú posuvné platformy (javiská), ktoré nahradili tradičné povrazisko. Tieto pohyblivé platformy umožňujú plynulý prechod medzi scénami, rýchlu výmenu dekorácií, odlišné výškové rozdiely a variabilné vzťahy medzi javiskom a hľadiskom ale zároveň môžu slúžiť ako technický výťah, a potrebné dekorácie prenášať medzi jednotlivými podlažiami.
Vytvorila som priestor, ktorý sa vie veľmi ľahko prispôsobiť a premeniť podľa potrieb. Táto kvalita vzniká, pretože samotné priestory nemajú danú presnú definíciu. Všetky schody slúžia ako hľadisko, preto všetky ostatné priestory možno vnímať ako javisko.
ENG:
The aim of the practical part of my diploma thesis is to design a new theater building in Bratislava, which offers a flexible spatial arrangement and is therefore suitable for experimental types of performances. The theatre is located in a gap site on Gorkého Street. I decided to work with traditional elements in unusual ways. Elements used in theatres have been under development for hundreds of years and, in my opinion, have an irreplaceable value. I focused mainly on the vertical movement throughout the building. The key element is a giant staircase, which can be used to move between floors but also serves as an auditorium, because the individual steps are the size of a comfortable seat. This staircase divides the theater into six floors – six theater halls, each with different features. The second dominant element are six moving platforms (stages), which have replaced the traditional fly system. These moving platforms allow a smooth transition between scenes, a quick exchange of decorations, various height differences and allow the formation of variable relationships between the stage and the auditorium. they can also serve as a technical lift and transfer the necessary decorations between floors.
I created a space that can be adapted very easily and transformed according to the needs of its users. This quality arises because the spaces themselves do not have precise definitions. All stairs serve as a viewpoint, so all the other spaces can be perceived as a stage.
Meno autora / Name:
Lea Debnárová
Email: lea.debnar@me.com
Instagram: https://www.instagram.com/
Katedra / Department: Architektonická tvorba
Ateliér / Studio: Ateliér architektúry A3
Ročník štúdia / Year of Study: 2.
Stupeň štúdia / Level of Study: Mgr.
Vedúci pedagógovia / Lead teachers: doc. Ing. Ján Studený akad. arch.